amfizem

amfizem nedir Yakın bir arkadaşımın anfizem hastalığı geçirmesi sebebiyle öğrenmiş olduğum bir akciğer sorununu sizlerle paylaşmak istedim, anfizem nedir ve anfizem akciğerde ne gibi bir problemdir.

Yukarıda yazdığımdan anlaşılacağı gibi amfizem bir akciğer rahatsızlığıdır, halk arasında gençlik hastalığı olarakda bilinir. Akciğerde bulunan hava kesecikleri gerilip genişlediğinde, hava keseciklerini birbirinden ayıran ince zarın yırtılması sebebiyle akciğerin esnek yapısının bozulup, solunum yetmezliği başlaması olarak bilinir ve sürekli devam edebilen kronik bir rahatsızlıktır.

Akciğerde bulunan alveolleri birbirine tutan zarın yırtılması sebebiyle, nefes aldıktan sonra genişlemiş olan akciğer sönmez yani havayı dışarıya tahliye etmez ve bunun sonucu olarak akciğere yeni hava girişi olmadığı için boğulma hissi oluşturur.

Anfizem tedavisi : Cerrahi bir operasyon gerektirir, yırtılan zarın dikilmesi sonrasında bir süre gözetim altında tutulan hastaya iyileşme gösterdikten hemen sonra balon tedavisi uygulanır.

Yorum yazın