pamukcuk

Pamukçuk ya da oral kandidiyaz, Candida albicans mantarının ağız mukozasında yaptığı enfeksiyondur. “Pamukçuk” adı genelde bebeklerin ağzında görülen enfeksiyon için kullanılmakla beraber yetişkinlerin ağzında veya boğazında meydana gelen kandida enfeksiyonları için de kullanılır.

Pamukcuk belirtileri

Ağızda beyaz, krem rengi veya sarı benekler. Benekler biraz yükseltilidir. Genelde beneklerin altında ağrı olmaz. Benekler kazındığı zaman altları biraz kanama olur. Yetişkinlerde pamukçuk ağız ve boğazda rahatsızlık verici bir yanma duygusu verir. İlerlemiş vakalarda yutkunma zorluğu gürülür, enfeksiyon yemek borusuna özofagus yayılır. Pamukçuk olan bebekler süt emerken enfeksiyonu annelerine geçirebilirler.

Tedavisi
Antimantar ilaçlar, örneğin nistatin, Fluconazole Diflucan , itraconazole veya amphotericin B ile tedavi edilebilir.

Kimler risk altındadır?
* Yeni doğmuş bebekler
* Takma diş takanlar. Yeterince tükürük dolaşımı olmamasından dolayı damakta Candida ve çeşitli bakterilerden oluşan karışık enfeksiyon meydana gelir.
* Antibiyotik veya kemoterapi tedavisi görenler. Bu etmenler Candidayı kontrol altında tutan bakterileri öldürür.
* Uyuşturucu kullananlar.
* Kötü beslenenler.
* Diyabetliler. Candida albicans yüksek glikozlu ortamda çoğalır.
* Bağışıklık yetmezliği olanlar AIDS/HIV veya immünosupresyon durumunda olanlar.
* Bademcik ameliyatı sonrası hastalar.
* Hormon değişimleri yaşayan kadınlar, örneğin hamile olanlar veya doğum kontrol hapı kullananlar.
* Ağız kuruluğu xerostomia olanlar. Bu durumda ağızda bulunan mikroorganizmaların dengesi bozulabilir ve Candida çoğalabilir. Kuruluk bir hastalık değil, çeşitli hastalık veya durumların bir sonucudur.
* Vajiniti olanlarla oral seks yapanlar.
* Akciğer sorunları örneğin astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı için kortizol tedavisi görenler. Bu gruptakilerin riski düzenli olarak ilaç aldıktan sonra ağzı suyla çalkalayarak azaltılabilir.

Yorumlar (5)

 

 1. nurettin dedi ki:

  slm benim ağzımın içinde ama yutak kısmına yakın yani onun çevresinde beyaz lekecikler var tahriş olmuş gibi tükürüğümü zor yutuyorum küçük dilimin üst ve yan taraflarında hafif şişik ve hafif yanma oluşmuş beyaz lekeler de var bunun çaresi yokmu acaba *

 2. nurettin dedi ki:

  aynanın karşısında ağzımı açtım ön tarafında bişey yok ama arka tarafı boğaz tarafı yani baya tahriş olmuş yaraya benzeyen kabarcıklar oluşmuş beyaz lekeler de var tükürüğümü yutmakta bazen zorlanıyorum meyve suyu içerken sanki boğazıma yapışiyor o derce yani..inşalah derdimi anlatabilmişimdir..kesin tedavisi varmı acaba ?

 3. admin dedi ki:

  Bu pamukcuk değilde faranjit olabilir. Doktora gözükmenizde fayda var.

 4. admin dedi ki:

  Diğer arkadaşımızada önerdiğim gibi, bahsettiğiniz beyaz lekecikler faranjit olmanızdan dolayıda olabilir. Doktora gözükürseniz eğer pamukcuk mu yoksa faranjitmi teşhis koyacaktır.

 5. candan dedi ki:

  merhaba, bende yaklaşık iki yıldır dişerlerimi fırçaladıktan sonra dudaklarımın iç kısmında salyamsı bi soyulma oluyor acaba nasıl kutulabilirim ?

Yorum yazın