Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

topuk dikeni bitkisel tedaviTopuk dikeninin oluşma sebebi ayak tabanındaki aşırı zorlanmadır. Ayak tabanındaki tendon dokusunun topuşa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur.

Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemikimsi bir yapıya bırakır. Bu da röntgen filminde topuğa batmış bir diken gibi görünür. Ağrının sebebi dokuda meydana gelen zedelenmedir. Oluşan kireçlenme vücudun zedelenmeye karşı verdiği reaksiyondur.

Şişmanlık,ayak taban bozuklukları, uzun süre ayakta kalma, yürüme ve bazı spor dallarındaki aktiviteler hazırlayıcı faktör oluştururlar. Hasta genellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme, ayakta kalma ile tekrar artabilir.

ESWT Topuk Dikeni hastalığında nasıl etkili olur?…

Topukta oluşan kireçlenmenin zaman içinde erimesini , hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak uygulama bölgesinde organ kanlanması artar.Angiogenez (dokuların yenilenmesi)’i sağlayan eNOS, VEGF, PCNA vb faktörler uygulama alanında artar. Neovaskülüzasyon yeni damar oluşumu görülür.

ESWT tedavisinin sonuçları uygulama sonrası ne zaman başlar
Uygulama sonrası çoğu hastada ilk haftadan itibaren iyileşme başlar. Şok Tedavi uygulamasında amaç geçici olarak ağrının giderilmesi değil, hastanın kalıcı ve kesin tedavisinin yapılmasıdır.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNDE DİĞER ÖNERİLERİLERİNİZ NELERDİR

 1. Ayakkabı içine yerleştirilen ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı/taban desteği
 2. Spor ayakkabı ve ayakkabı seçerken dikkat edilecek konularda hastayı bilgilendirme.
 3. Egzersiz uygulamaları
 4. Fazla kiloları vermek.

ESWT TEDAVİSİ UYGULANAN BÖLGEDE NE GİBİ BİYOLOJİK DEĞİŞİMLER OLUR
Şok dalga terapisi hastalıklı bölgelere ulaşarak vücudun doğal iyileştirme sürecini uyaran özel tip tedavidir.Sonuçta daha hızlı iyileşme, ağrıda, şişme ve enflamasyonda azalma sağlar.
Hücreler ESWT enerjisine maruz kaldıklarında bir dizi biyolojik reaksiyon meydana gelir.Bu reaksiyonlar sonucu bazı iyileştirici etkiler oluşur:

 • Artmış hücre metabolizması
 • Lokalize kan akımının iyileşmesi
 • Kollagen kas dokusunun gelişimi
 • Kireçlenmeyi parçalayıcı direkt etki
 • Akut ve kronik ağrının iyileşmesi
 • Neovaskülizasyon ( yeni damar oluşumu)
 • Angiogenetik faktörleri ( e NOS, VEGF, PCNA ) arttırır.
 • Kemik ve tendon dokunun tamiri
 • Lokalize enflamasyon ve ödemin azalması
 • İmmün sistem stimülasyonu
 • Sinir fonksiyonlarının stimülasyonu

Güvenilirliği ?

Amerika’da 1997 yılından beri Topuk Dikeninde , 2000 yılından bu yanada Tenisci dirseğinde FDA (Amerika için gerekli izin) onayı alınmıştır. Böylece Şok Tedavi artık tüm Dünya’nın kabul ettiği bir tedavi olarak onaylanmış ve Nano teknoloji ürünü olarak kliniklerindeki yerini almıştır. Ülkemizde de kısa sürede yaygınlaşacaktır. ESWT tedavisinin Türkiye’de öncülüğünü yapan kliniklerden bir olmaktan gurur duyuyoruz. Çok kısa sürede Türkiye’de de yaygın kullanılmaya başlayacağına inandığımız ESWT tedavisinin ülkemizde öncülerinden olmakla gurur duyuyoruz.

Klinik başarılarımız

Çeşitli mesleklerde hastalarımız oldu. Ortapedi , pratisyen doktorlarda dahil.. EÜ Spor Hekimliği Branşında Türkiye şampiyonu olan omuzun kalsifiye tendiniti hastasını kliniğimize gönderdi; hastamız konvansiyonel tedavilerden sonuç alamamıştı kendisini iki seansta iyileştirdik.

Ahmet Marankinin Tedavisi
Topuk dikeni, çağımızda bir çok insanın ortak problemi olan ortopedik bir rahatsızlıktır. marankijpgTopuk dikeni kandaki ürük asit miktarının artışına bağlı olarak gelişir. Topuk dikenine yakalanmış hasta topuğunun üzerine basarken ayağında keskin bir acı hisseder. Topuk dikeninin kesin tedavisi ancak ameliyatla olur. Ancak Prof. Dr. Ahmet Maranki ameliyata gitmeden önce topuk dikeni için bitkisel bir formül önermektedir. Ahmet Maranki’ nin topuk dikeni için önerisini veriyorum:

Ahmet Maranki öncelikle öğlen ve akşam yemeklerinden önce, 5 er tane ardıç tohumu yiyerek topuk dikeninin dayanılmaz ağrılarının hafifleyeceğini belirtiyor. Bunun yanında Maranki:

 • 1 kova sıcak suyun içine 1 çay bardağı kekik koyun. Bu suyun ılımasını bekleyin. Su ılıdıktan sonra topuk dikeni olan ayağınızı 35-40 dakika buyun içesinde bekletin.
 • 4 tane elmanın kabuğu 1 litre suyun içerisine atılır. 10 dakika boyunca kaynatılır. yarım saat demlenip süzülür. Günde 2 kez ( yemek aralarında ve yatarken) içilir.

Ahmet Maranki’ nin topuk dikeni için önerdiği bu formüllerin sağlığınıza herhangi bir zararı dokunmayacaktır.

Yorumlar (25)

 

 1. Yusuf dedi ki:

  Sağol Kardeşim Çok Lazımdı

 2. Raşide dedi ki:

  başka formüller varmı çok sıkıntı yaşıyorm bu konuda yardmcı olurmsunz rica etsem

 3. mustafa tekcan dedi ki:

  benim iki aydir sabah kalktimmi ayagimin uzerine basmiyorum sonra geciyor birde fazla yurudummu ayagimin ic kismi yaniyor gibi bir ates oluyor yurumuyorum cok ayri halzilik yapiyor genelde cok yuruyen biriyim devamlida ortebedi ayakkabisi kullanirim bana bir öneriniz varmi isvecte doktura gittim intap var dedi gecmedi selamlar bilgiledirirseniz memun olurum

 4. Gül Doğan dedi ki:

  iyi günler ben de 9 gündür kesilmeyen şiddetli bir topuk dikeni ağrısı var. ilaç krem buz kompresi fayda vermiyor. ameliyat geçirmez diyen bir doktor var, ameliyatla geçer diyen de. kararsız kaldım. bu bitkisel çözümü uygulayan var mı aranızda? fayda verir mi düzenli olarak uygulasak?

 5. altuğ etyemez dedi ki:

  arkadaşlar benim de aynı sıkıntım vardı size bir şey tavsiye edeceğim 250 gr siyah çekirdekli kuru üzüm 100 gr kırmızı pul biber orta derecede acı ikisinide ayrı bir yerde ezdikden sonra karıştırıp tekrar ezin ve topuk bölgesine sarın 3 gün deneyin ağrılarınız azalıyor görüçeksiniz

 6. Basak dedi ki:

  Arkadaslar bu sorun babamin ayaginda da vardi . Denemedigi tedavi kalmadi . En sonunda Ardıç tohumu diye bir seyi kesfetti ve 1-2 gunde etkisini gosterdi . Bu sey attarlarda da bulunuyor . Kucuk kucuk top halinde bir sey . Gunde 3 defa 5 er tane cigneyip yutun bir seyiniz kalmaz 🙂 gecmis olsun 🙂

 7. ceren dedi ki:

  benim yengeminde topuk dikeni vardı ona komşusu dere taşını al ısıt havluya sar ayağını onun üzerine koy ısısına dayana bildiğin kadar dursun bunu deneyin yngem denedi ve geçti..

 8. meltem dedi ki:

  Dere tasi nedir yani aktardan alinan ozel bir tasmi cok sikinti yasiyorum :-(:-(:-(

 9. meltem dedi ki:

  Dere tasi nedir aktardan alinan ozel bir tasmidir cok kotu ayaklarim acil cevap lutfen

 10. ersu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar annemde topuk dikeni vardı yaklaşık 5-6 ay çilesini çektik ağrısı çoktu ayakta durmak yürümek eziyet haline gelmişti iğne yaptrdı işe yaramadı şişe ezme sıcak soğuk su silikon taban işe yaramadı en son ankara eryamanda bir fizik tedavi merkezine gittik 3 seans uygulama yapıldı masaj aleti tarzında bir alet ile cerrahi bir işlem kesnlikle olmadı ve evde yapılacak bi kaç fizik hareketi verdi günde 3 ara 5er kez spor yapıyor ve bir petin içi su doldurulup buzlukta bekliyor ayağında eziyor çevirme işlemi yapıyor şuan çok rahat hiç bir sorun yok iğnbe veya cerrahi işlemle uğraşmayın derim ben hastanelerde fizik tedavi merkezlerinde bu işlem yapılıyor. başımıza geldi internetten çok medet umduk yorumları çok okudm uyguladk çözüm olmadı borç bildim artık bunu yazdım.herkeze geçmiş olsun.

 11. E.RAHİM dedi ki:

  Yaklaşık bir yıldır topuk dikeni rahatsızlığinı çekiyorum.ESVT Tedavisini her 2 ayağıma 5’er seans gördüm fakat nafile hiç faydası olmadı.Uygulamadığım alternatif tedavi yöntemi kalmadı.Bu rahatsızlıktan kurtulan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.Şimdiden şükranlarımı sunarım.

 12. Nuray dedi ki:

  Dere tasi nedir, nerede bulunur, derelerdeki taslardan mi bahsediyorsunuz siz?

 13. sadettin dedi ki:

  sayın hocam bu tarif aynen yapılda ama pek netice alamadık daha kesin çözümlemeniz yokmu

 14. pervin bozdaş dedi ki:

  en pratik çözğm deneyipte topuk dikenini geçiren var şimdi havalar sıcak ağrıyan ayağınızı sıcak kuma gömün bir çok arkadaşım böyle geçirdi sıcak kum iyi geliyormuş.

 15. pervin bozdaş dedi ki:

  en pratik çözğm deneyipte topuk dikenini geçiren var şimdi havalar sıcak ağrıyan ayağınızı sıcak kuma gömün bir çok arkadaşım böyle geçirdi sıcak kum iyi geliyormuş..

 16. ananeme yardim dedi ki:

  Benimde ananemin ayaginda topuk dikeni var ayriyeten bir de bel fitigi ayagina vuruyor geceleri uyuyamiyor lutfen yardim edecek bilgileriniz varsa soyleyin uygulayalim birde topuk dikeni bacaga vurur mu

 17. recep dedi ki:

  annemde vardı dr. kesin ameliyat dedi bir yaşlı bayn söğledik denedik ve inanın filmleri tertemiz zarraı yok deneyin ayaklarınızı alacak kadar geniş bir leğen dayana bileceğiniz kadar sıcak su 2 yemek kaşığı karbonat bir yemek kaşığı tuz her gece yatmadan 40 dak suda bekleteceksiniz bir hafta 10 gün kadar devam edeceksiniz şimdiden allah şifa versin ..

 18. muhittin dedi ki:

  Nuray,dere taşı herhangi bi akarsuyun kenarında bulunan taş dmektir.Bu taşlar genellikle beyaz ve tırtıksız ve yuvarlaktır.Hiç dere kanarında gezmedinmi
  *Al oradan bir taş uygula ayağına okee

 19. Derya Şahin dedi ki:

  Ayağımın altında şişlik var topuk dikenimi bilemedim

 20. mira dedi ki:

  benim üç aydır topukdikenim var kansere çare bulundu ama topuk dikenine çare bulunmadı gittiğim doktorlar çaresi yok diyorlar yorumlarınızı bekliyorum

 21. sıla dedi ki:

  merhaba arkadaslar benim annemin 20 senedir yaşadığı ayak agrısı hayatını cehenneme çevirdi.annem calıştığı için sürekli ayakta.yürüdükçe taban boşluğunun yırtıldığını hissediyor.ateş yapıyor ve ateş yaptığı zaman iliklerine kadar yandığını söylüyor.üşüdüğünde ise iliklerine kadar donduğunu söylüüyor.acılarından dolayı ayağı cok kaşınıyor. bi öneriniz varsa 🙂 ve bize yardımcı olursanız cok seviniriz .. simdiden cok teşekkür ederiz.

 22. Faik Savaş dedi ki:

  Topuk dikeninde kesin çözüm ( KAYA TUZU ) Kaya tuzunu herhangi bir kapta ısıtın ( Teninizi yakmayacak ısıda olması gerekir dikkat) sonra bir temiz bezin üsyüne ayak tabanınızın tamamını kaplayacak şekilde homojen bir şekilde yayın.Daha sonra ayağınızı üzerine koyup bir çorap giyerek sabitlemiş olun. Bu uygulamayı genellikle gece yatarken yaparsanız uygulaması kolay olur.İsterseniz bir engeliniz yoksa günün herhangi bir saatinde de yapabilirsiniz. en az 5-6 saat kalmalı. Hastalığınızın şiddetine göre 2 ila 5 gün içinde mutlaka faydasını görebilirsiniz.Umarım yardımcı olabilmişimdir. şimdiden geçmiş olsun.Sağlıklı günler dileğimle

 23. AYŞE dedi ki:

  BENDE YAKLAŞIK 1,5 YILDIR ÇEKİYORUM HALA GEÇMEDİ DENEMEDİĞİM ŞEY KALMADI VİKS MİŞ SICAK SU SOĞU SU SİRKELİ SU ESWT KREMLER ŞİŞE EZME AMA HİÇ BİR FAYDASI OLMADI.ÇALIŞIYORUM SANIRIM SÜREKLİ AYAKTA KALDIĞIMDAN DOLYI GEÇMİYO AĞRIM ÇOK FAZLA DAYANAMIYORUM BAŞKA NE YÖNTEM UYGULUYORSUNUZ ARTIK HEPSİNİ DENEYCEĞİM

 24. hidayet dedi ki:

  yaklasik 5 yildan berri ayagimda topuk dikeni war . yere basamiyorum :] dijle unversitesi ortopedi klinigine gittm slikon taban onerdi ve faydasini goremedim antalya devlet hastanesine gittim oradan da tedaviye cozum bulamadim acaba avrupaya mi gitsem ?

 25. aysun dedi ki:

  Yaklasik iki senesir cekiyorum bu civiyi bende igne esvt denedim gecmedi canim cok yaniyor ben bu aciyi soyle tanimliyorum yasayanlar bilirler sanki raptiyelerin uzerinde yurumek gibi hic farki yok simdi pul biber denedim uc gun uc gunde uzum deneyecegim fayda gorursem yazarim arkadaslar hepimize allahtan acil sifalar dilerim

Yorum yazın