topuk dikeni

Topuk dikeninin oluşma sebebi ayak tabanındaki aşırı zorlanmadır. Ayak tabanındaki tendon dokusunun topuşa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur.

Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemikimsi bir yapıya bırakır. Bu da röntgen filminde topuğa batmış bir diken gibi görünür. Ağrının sebebi dokuda meydana gelen zedelenmedir. Oluşan kireçlenme vücudun zedelenmeye karşı verdiği reaksiyondur.

Şişmanlık,ayak taban bozuklukları, uzun süre ayakta kalma, yürüme ve bazı spor dallarındaki aktiviteler hazırlayıcı faktör oluştururlar. Hasta genellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme, ayakta kalma ile tekrar artabilir.

ESWT Topuk Dikeni hastalığında nasıl etkili olur?
Topukta oluşan kireçlenmenin zaman içinde erimesini , hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak uygulama bölgesinde organ kanlanması artar.Angiogenez (dokuların yenilenmesi)’i sağlayan eNOS, VEGF, PCNA vb faktörler uygulama alanında artar. Neovaskülüzasyon yeni damar oluşumu görülür.
ESWT tedavisinin sonuçları uygulama sonrası ne zaman başlar?
Uygulama sonrası çoğu hastada ilk haftadan itibaren iyileşme başlar. Şok Tedavi uygulamasında amaç geçici olarak ağrının giderilmesi değil, hastanın kalıcı ve kesin tedavisinin yapılmasıdır.
Topuk dikeni tedavisinde diğer öneriler

 • Ayakkabı içine yerleştirilen ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı/taban desteği
 • Spor ayakkabı ve ayakkabı seçerken dikkat edilecek konularda hastayı bilgilendirme.
 • Egzersiz uygulamaları
 • Fazla kiloları vermek.

ESWT TEDAVİSİ UYGULANAN BÖLGEDE BİYOLOJİK DEĞİŞİMLER OLUR
Şok dalga terapisi hastalıklı bölgelere ulaşarak vücudun doğal iyileştirme sürecini uyaran özel tip tedavidir.Sonuçta daha hızlı iyileşme, ağrıda, şişme ve enflamasyonda azalma sağlar.
Hücreler ESWT enerjisine maruz kaldıklarında bir dizi biyolojik reaksiyon meydana gelir.Bu reaksiyonlar sonucu bazı iyileştirici etkiler oluşur:

 1. Artmış hücre metabolizması
 2. Lokalize kan akımının iyileşmesi
 3. Kollagen kas dokusunun gelişimi
 4. Kireçlenmeyi parçalayıcı direkt etki
 5. Akut ve kronik ağrının iyileşmesi
 6. Neovaskülizasyon ( yeni damar oluşumu)
 7. Angiogenetik faktörleri ( e NOS, VEGF, PCNA ) arttırır.
 8. Kemik ve tendon dokunun tamiri
 9. Lokalize enflamasyon ve ödemin azalması
 10. İmmün sistem stimülasyonu
 11. Sinir fonksiyonlarının stimülasyonu

Güvenilirlik
Amerika’da 1997 yılından beri Topuk Dikeninde , 2000 yılından bu yanada Tenisci dirseğinde FDA (Amerika için gerekli izin) onayı alınmıştır. Böylece Şok Tedavi artık tüm Dünya’nın kabul ettiği bir tedavi olarak onaylanmış ve Nano teknoloji ürünü olarak kliniklerindeki yerini almıştır. Ülkemizde de kısa sürede yaygınlaşacaktır. ESWT tedavisinin Türkiye’de öncülüğünü yapan kliniklerden bir olmaktan gurur duyuyoruz. Çok kısa sürede Türkiye’de de yaygın kullanılmaya başlayacağına inandığımız ESWT tedavisinin ülkemizde öncülerinden olmakla gurur duyuyoruz.

Klinik başarısı
Çeşitli mesleklerde hastalarımız oldu. Ortapedi , pratisyen doktorlarda dahil.. EÜ Spor Hekimliği Branşında Türkiye şampiyonu olan omuzun kalsifiye tendiniti hastasını kliniğimize gönderdi; hastamız konvansiyonel tedavilerden sonuç alamamıştı kendisini iki seansta iyileştirdik.

Topuk Dikeninin Tedavi süresi
Topuk dikeni, çağımızda bir çok insanın ortak problemi olan ortopedik bir rahatsızlıktır. marankijpgTopuk dikeni kandaki ürük asit miktarının artışına bağlı olarak gelişir. Topuk dikenine yakalanmış hasta topuğunun üzerine basarken ayağında keskin bir acı hisseder. Topuk dikeninin kesin tedavisi ancak ameliyatla olur. Ancak Prof. Dr. Ahmet Maranki ameliyata gitmeden önce topuk dikeni için bitkisel bir formül önermektedir. Ahmet Maranki’ nin topuk dikeni için önerisini veriyorum:

Ahmet Maranki öncelikle öğlen ve akşam yemeklerinden önce, 5 er tane ardıç tohumu yiyerek topuk dikeninin dayanılmaz ağrılarının hafifleyeceğini belirtiyor. Bunun yanında Maranki:

 • 1 kova sıcak suyun içine 1 çay bardağı kekik koyun.
 • Bu suyun ılımasını bekleyin.
 • Su ılıdıktan sonra topuk dikeni olan ayağınızı 35-40 dakika buyun içesinde bekletin.
 • 4 tane elmanın kabuğu 1 litre suyun içerisine atılır.
 • 10 dakika boyunca kaynatılır. yarım saat demlenip süzülür.
 • Günde 2 kez ( yemek aralarında ve yatarken) içilir.

Yukarıdaki  topuk dikeni için önerilen bu formüllerin sağlığınıza herhangi bir zararı dokunmayacaktır.

Yorumlar (2)

 

 1. lullyfish dedi ki:

  Çok acı veren bir rahatsızlık gerçekten.Ben çözüm buldum dolayısıyla bu çözümü herkese önermek isterim.Denediğim onlarca şeyden sonra tesadüf bir yerde okudugum basit bir tedavi işe yaradı.Banyodan sonra temizlenmiş olan topuk bölgesine “VICKS” sürüp temiz bir çorap giyerek bölgenin sıcak kalmasını sağlayın.Birkaç gün bunu deneyin nasıl iyileştiğine şaşırıp kalacaksınız.

 2. orion noiro dedi ki:

  vicks yalanı bişeye yaramıyor boşu boşuna vickse para harcamayın derim, tarafımdan denemiştir.

Yorum yazın